Spotkanie Prezesów w Rejonie VI w dniu 15.03.2011

Aktualności | 2011-03-22 | Publikujący: PZW Katowice Rejon VI

Zebranie Prezesów 15032011

15 marca 2011 roku w rybaczówce koła nr 62 Wodzisław Śląski odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie prezesów Kół Rejonu VI . Zebranie otworzył Piotr Klichta Prezes Koła nr. 31 Kużnia Raciborska, witając zebranych oraz zaproszonych gości v-ce prezesa Okręgu Aleksandra Widziaka, przedstawicieli Okręgowej Komisji Rewizyjnej, Okręgowego Sądu Koleżeńskiego, Kapitanatu sportowego i Społecznej Straży Rybackiej następnie przekazał dalsze prowadzenie zebrania opiekunowi rejonu Andrzejowi Szczęsnemu.

porządek zebrania:

1. Otwarcie zebrania

2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego zebrania

3. Sprawozdanie z realizacji przyjętych wniosków

4. Informacje z posiedzeń ZO i Prezydium Okręgu Katowice

5. Informacje na temat :

- spraw młodzieży

- spraw sportu

- spraw odznaczeń

- wiosenne zarybianie

- spraw SSR

6. Jubileusze kół

7. Spraw bieżących rejonu VI i dyskusja

8. Ustalenie terminu następnego zebrania (24.05.2011r)

Porządek zebrania został przyjęty bez dodatkowych propozycji. Nie było także zastrzeżeń co do treści protokołu z poprzedniego zebrania. Kol Klichta i Szczęsny zaproponowali zebranym aby zrezygnować z powoływania na każde zebranie tzw. gospodarza zebrania i protokólanta, a funkcje te na stałe powierzyć Władysławowi Wenerskiemu członkowi Okręgowego Sądu Koleżeńskiego i opiekunowi sądów  rejonu VI. Wniosek ten został przyjęty bez głosów sprzeciwu.

W sprawie realizacji zgłoszonych na poprzednim zebraniu wniosków dotyczących odprowadzania przez Związek podatku VAT kol. Szczęsny i Widziak poinformowali, że Okręg otrzymał interpretacje przepisów skarbowych od Izby Skarbowej w Bielsku Białej i zawarte w nich prawa i obowiązki podatkowe zostały przesłane kołom na piśmie. Dodatkowo z uwagi na możliwe złe interpretowanie przepisów skarbowcy przez tą Izbę Okręg zlecił dalsze dochodzenie naszych praw firmie prawniczej. Obecnie do czasu innych decyzji Koła są  zobligowane   wykonywać operacje finansowe w sposób nakazany przez księgowość Okręgu i nie wolno kierować się w tym względzie innymi przesłankami czy informacjami.

Kol. Widziak wyjaśniał i przypominał o realizacji przez zarządy kół następujących kwestii:

- wykonanie inwentaryzacji przepustów wodnych na posiadanych zbiornikach i przekazanie tych danych do Okręgu w wyznaczonym terminie.

- przeprowadzenie weryfikacji członków Komisji Egzaminacyjnych w kołach na zasadach określonych przez ustawodawcę i niezwłoczne przekazanie imiennych wykazów do Okręgu. Oświadczenia o karalności pozostają w aktach poszczególnych kół.

- poinformował, że na skutek interwencji na szczeblach rządowych Krajowy Związek Gospodarki Wodnej przychylił się do zweryfikowania wysokości opłat dzierżawnych za zbiorniki  podległe RZGW i w najbliższym czasie zostaną podpisane nowe umowy dzierżawne obustronnie korzystne.

-  w obecnym stanie prawnym praktycznie nie ma wód o statucie „0”,gdyż tak jak nakazuje ustawodawca na każdy amatorski połów ryb wędkarz musi posiadać zezwolenie . W jego interesie i obowiązku leży uzyskanie takiego zezwolenia od właściciela lub gospodarza wody. Zezwolenia na wędkowanie w całym Kraju wydawane są nieodpłatnie.  Muszą je także  posiadać korzystający z możliwości „ bezpłatnego” łowienia honorowi członkowie PZW i  odznaczeni złotą odznaką z wieńcami.

- zaległe za 2010 rok pieniądze na zarybianie „okręgowe” są na odrębnym koncie i zostaną zużyte zgodnie z przeznaczeniem po podpisaniu umów z RZGW.

- w terminie „na już” przypomina się o obowiązku złożenia do Okręgu zapotrzebowania na ryby do zarybiania wiosennego.

- zgodnie z interpretacją Urzędu Skarbowego w nagradzaniu uczestników zawodów wędkarskich należy się kierować  ilością max 50% biorących w nich udział.

- w przypadku zmiany przynależności do koła członkom można wydawać kartoteki „do ręki”. Wydający ma obowiązek przyjęcie od   takiego członka oświadczenia, że otrzymał kartotekę  i musi wskazać dane koła do którego się przenosi. Czynność ta jest zawarta w przepisach Regulaminu Organizacyjnego Koła, a decyzja o wydawaniu lub przesłaniu kartotek  pocztą zależy do ustaleń i decyzji zarządu danego koła .

więcej w załączniku.